Pozyskiwanie informacji o sytuacji finansowej dłużnika

Wywiad indywidualny z dłużnikiem

 

            Poznanie sytuacji majątkowej i życiowej dłużnika pozwala lepiej określić strategię dochodzenia wierzytelności od dłużnika wspólnoty. Wywiad indywidualny z dłużnikiem nie jest w żaden sposób uregulowany przez przepisy prawa. Jest wyrazem poczucia odpowiedzialności zarządu wspólnoty za jej sytuację finansową i przejawem „miękkich” metod windykacyjnych. Nie generuje kosztów finansowych, które pojawiają się na etapie postępowań sądowych.

            Dłużnik wspólnoty spotykając się z zarządem wie, że nie przestrzega prawa generując zadłużenie we wspólnocie. Jeżeli należy do kategorii „uczciwych” dłużników, czyli takich, którzy chcą regulować swoje zobowiązania, jest skłonny podzielić się z zarządem wspólnoty informacjami o swojej sytuacji rodzinnej i majątkowej, aby zachować wiarygodność wobec wspólnoty i zaufanie ze strony zarządu wspólnoty. W takiej sytuacji należy starać się pozyskać od dłużnika następujące informacje: wysokość miesięcznych dochodów i zobowiązań, czy posiada inne długi niż wobec wspólnoty, jakiej wysokości są to długi i wobec kogo, czy toczą się wobec niego jakieś postępowania sądowe i egzekucyjne i na jakim są etapie. Informacje te pozwolą zorientować się zarządowi wspólnoty, czy dłużnik wspólnoty jest w przejściowej trudnej sytuacji czy może wpadł w spiralę zadłużenia i zmierza ku bankructwu. Pozwali określić czy można dłużnikowi dać trochę czasu na poprawę jego sytuacji finansowej czy należy niezwłocznie kierować sprawy na drogę postępowania sądowego lub egzekucyjnego. W rozmowie można przedstawić dłużnikowi propozycję uznania długu w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 2 k.c. co spowoduje przerwanie biegu przedawnienia.

            Ze spotkania takiego należy sporządzić protokół lub notatkę.

Rejestry publiczne

            Jednym z rejestrów dostępnych przez internet w którym można znaleźć informacje o sytuacji finansowej dłużnika jest księga wieczysta. Obecnie na stronie internetowej przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości[1] mamy dostęp do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Dostęp ten jest bezpłatny i praktycznie nieograniczony. Jeżeli posiadamy numer księgi wieczystej lokalu dłużnika jesteśmy w stanie sprawdzić czy dłużnik zaciągnął np. jakiś kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym. Wchodząc w Elektroniczną Księgę Wieczystą wchodzimy „Zupełną treść KW” ponieważ tam znajdujemy historię wszystkich wpisów w księdze wieczystej od początku. W „aktualnej treści KW” znajdujemy tylko aktualny stan wpisów w księdze wieczystej. W Dziale II księgi sprawdzimy kto jest rzeczywistym właścicielem lokalu dłużnika, gdyż może się okazać, że dłużnik niepostrzeżenie nie jest już właścicielem lokalu i zajmuje lokal przejęty przez wierzyciela i czeka np. na eksmisję. W Dziale III księgi - Prawa, Roszczenia i Ograniczenia znajdziemy informację, czy wobec lokalu dłużnika wierzyciele mają jakieś roszczenia. W dziale tym dowiemy się także czy z lokalu prowadzona jest egzekucja komornicza i na podstawie czyjego wniosku o egzekucję oraz z kiedy pochodzi tytuł wykonawczy. W Dziale IV księgi wpisuje się informacje dotyczące zabezpieczeń hipotecznych i informacji z jakiego tytułu istnieje to zabezpieczenie hipoteczne(np. kredyt) i na jaką kwotę oraz kto jest wierzycielem hipotecznym.

            W księdze wieczystej możemy odnaleźć także PESEL dłużnika który jest obecnie potrzebny do skierowania pozwu do sądu. Natomiast NIP możemy pozyskać z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej[2]. Jeżeli nie posiadamy PESEL-u dłużnika to przy składaniu powództwa możemy posłużyć się jego NIP-em.

            Jeżeli nie znamy numeru księgi wieczystej możemy ją pozyskać z płatnego serwisu[3]. Przy czym nie wszystkie księgi się tam znajdują. Opłata za uzyskanie numeru księgi wieczystej wynosi w granicach ok. 30 zł od jednego pobrania.

            Innym rejestrem publicznym są internetowe giełdy długów[4]. Są one powszechnie dostępne. Wystarczy wpisać imię i nazwisko dłużnika oraz miasto w którym mieszka. Serwisy te podają np. wysokość zadłużenia i czas od kiedy ono istnieje.

            Jeżeli posiadamy wykupiony abonament w biurach informacji gospodarczej np. Krajowym Rejestrze Długów to również tam odnajdziemy informacje o dłużniku.

            Informacje o dłużniku pozyskamy także w Rejestr Dłużników Niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego.

 

 

Stan prawny: 2015-11-16

 

 

 



[1] https://ekw.ms.gov.pl/eukw/menu.do

[2] https://prod.ceidg.gov.pl/

[3] http://www.znajdzksiege.pl/

[4] https://www.dlugi.info/