Nadgodziny w służbach mundurowych - SOP (BOR)

Osoba była funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu. Na dany dzień posiadała 1359 nieodebranych wypracowanych nadgodzin w służbie, za które nie otrzymała wynagrodzenia. Z dniem 1 lutego 2018 r. BOR uległo przekształceniu w Służbę Ochrony Państwa. Czy funkcjonariusz ma prawo do wynagrodzenia pieniężnego za nadgodziny? Podpowiedź w tym zakresie znajdziemy w orzecznictwie sądu i nauce prawa.

 

 

Źródło foto: www.pixabay.com

 

Czytaj więcej...

Alimenty na dziecko

Alimenty są jednym z najczęściej dochodzonych roszczeń przez osoby fizyczne, klientów indywidualnych. Najczęściej kwestia alimentów pojawia się w sytuacji rozstania się rodziców. Rozstanie to ma zwykle wymiar nieformalnej separacji małżonków lub częściej wiąże się z wszczętym lub planowanym rozwodem. W takiej sytuacji dzieci pozostają przy jednym z małżonków, zwykle kobiecie i pojawia się kwestia utrzymania wspólnych dzieci.

 

 

źródło foto: www.pixabay.com

 

Czytaj więcej...

Klauzula porządku publicznego

 

 

D.P. Kała, Klauzula porządku publicznego, Lublin 2018

Czytaj więcej...

Rewolucja w użytkowaniu wieczystym

Z początkiem października 2018 r. wejdzie wżycie długo oczekiwana ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Od dłuższego czasu przygotowywano projekty tej ustawy i jej ostateczny kształt. Ustaw nie weszła tak szybko jak się spodziewano, ponieważ jej skutki niosły ryzyko utraty przez samorządy terytorialne nie małych dochodów z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste. Ostatecznie się udało i wejście w życie tej ustawy należy ocenić pozytywnie. Można powiedzieć że pomału żegnamy się z reliktem PRL, które było wzorowane na rozwiązaniach sowieckich. Pożegnanie to jednak nie będzie natychmiastowe i dla niektórych użytkowników wieczystych może potrwać jeszcze 20 lat.

 

 

źródło foto:www.pixabay.com

 

Czytaj więcej...

Między śmiercią Burmistrza Wołomina a pochyłą sosną

21 czerwca 2018 r. mieliśmy do czynienia ze zjawiskami burzowymi w całej Polsce. W sumie nic nadzwyczajnego o tej porze roku, z małym tylko wyjątkiem, że ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia (wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia) zostały ogłoszone praktycznie w całym kraju. Burze i zniszczenia pojawiły się z różnym natężeniem i skutkiem w całym kraju. Oczywiście jak w takich sytuacjach nie obyło się bez zawalonych drzew i strat.

 

 

Źródło foto: tvnwarszawa

 

Czytaj więcej...

Mundial, flaga, Siostry Godlewskie i dobry smak

Mundial zbliża się wielkimi krokami. Polska reprezentacja rozgra jeszcze sparingi z Chile i Litwą i 19 czerwca o godzinie 17.00 wszyscy zasiądziemy przed telewizorami, aby dopingować naszych. Wszyscy trzymamy kciuki za Kamila Glika i jego bark, bo lekarze nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i liczymy na cud. Zbliżający się mundial rodzi wielkie nadzieje w polskich sercach, z racji na dobrą postawę reprezentacji w eliminacjach oraz 8 lokatę w rankingu FIFA. Pamiętamy zwycięstwo Polski z Niemcami 2:0 z 2014 r., wielu piłkarzy naszej drużyny jest w najlepszym wieku aby odnieść życiowy sukces. Mamy trenera z charyzmą. Więc wszystko może się zdarzyć.

 

 

źródło foto: screen z Youtube

Czytaj więcej...

Dopuszczalność pozwu zbiorowego za hałas z trasy S8 (Zielonka-Marki i okolice)

Sprawa hałasu generowanego przez trasę S8 wciąż pozostaje w toku. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przedstawił wyniki pierwszych badań natężenia hałasu przy Trasie S8  przeprowadzonych w Zielonce i Radzyminie w marcu br. Wyniki zaprezentowano w środę 4 kwietnia 2018 r. w siedzibie WIOŚ w Warszawie na spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  Badania w Radzyminie nie wykazały przekroczenia norm. Natomiast w Zielonce jedno z dwóch badań w nocy wykazało przekroczenie norm o 1,7 db.  Zgodnie z ustaleniami z WIOŚ, Miasto Zielonka zleci w najbliższym czasie dodatkowe badania hałasu, które zostaną dołączone do wspólnego wystąpienia gmin do WIOŚ (źródło: www.zielonka.pl).