Klauzula porządku publicznego

 

 

D.P. Kała, Klauzula porządku publicznego, Lublin 2018

Czytaj więcej...

Rewolucja w użytkowaniu wieczystym

Z początkiem października 2018 r. wejdzie wżycie długo oczekiwana ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Od dłuższego czasu przygotowywano projekty tej ustawy i jej ostateczny kształt. Ustaw nie weszła tak szybko jak się spodziewano, ponieważ jej skutki niosły ryzyko utraty przez samorządy terytorialne nie małych dochodów z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste. Ostatecznie się udało i wejście w życie tej ustawy należy ocenić pozytywnie. Można powiedzieć że pomału żegnamy się z reliktem PRL, które było wzorowane na rozwiązaniach sowieckich. Pożegnanie to jednak nie będzie natychmiastowe i dla niektórych użytkowników wieczystych może potrwać jeszcze 20 lat.

 

 

źródło foto:www.pixabay.com

 

Czytaj więcej...

Między śmiercią Burmistrza Wołomina a pochyłą sosną

21 czerwca 2018 r. mieliśmy do czynienia ze zjawiskami burzowymi w całej Polsce. W sumie nic nadzwyczajnego o tej porze roku, z małym tylko wyjątkiem, że ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia (wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia) zostały ogłoszone praktycznie w całym kraju. Burze i zniszczenia pojawiły się z różnym natężeniem i skutkiem w całym kraju. Oczywiście jak w takich sytuacjach nie obyło się bez zawalonych drzew i strat.

 

 

Źródło foto: tvnwarszawa

 

Czytaj więcej...

Mundial, flaga, Siostry Godlewskie i dobry smak

Mundial zbliża się wielkimi krokami. Polska reprezentacja rozgra jeszcze sparingi z Chile i Litwą i 19 czerwca o godzinie 17.00 wszyscy zasiądziemy przed telewizorami, aby dopingować naszych. Wszyscy trzymamy kciuki za Kamila Glika i jego bark, bo lekarze nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i liczymy na cud. Zbliżający się mundial rodzi wielkie nadzieje w polskich sercach, z racji na dobrą postawę reprezentacji w eliminacjach oraz 8 lokatę w rankingu FIFA. Pamiętamy zwycięstwo Polski z Niemcami 2:0 z 2014 r., wielu piłkarzy naszej drużyny jest w najlepszym wieku aby odnieść życiowy sukces. Mamy trenera z charyzmą. Więc wszystko może się zdarzyć.

 

 

źródło foto: screen z Youtube

Czytaj więcej...

Dopuszczalność pozwu zbiorowego za hałas z trasy S8 (Zielonka-Marki i okolice)

Sprawa hałasu generowanego przez trasę S8 wciąż pozostaje w toku. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przedstawił wyniki pierwszych badań natężenia hałasu przy Trasie S8  przeprowadzonych w Zielonce i Radzyminie w marcu br. Wyniki zaprezentowano w środę 4 kwietnia 2018 r. w siedzibie WIOŚ w Warszawie na spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  Badania w Radzyminie nie wykazały przekroczenia norm. Natomiast w Zielonce jedno z dwóch badań w nocy wykazało przekroczenie norm o 1,7 db.  Zgodnie z ustaleniami z WIOŚ, Miasto Zielonka zleci w najbliższym czasie dodatkowe badania hałasu, które zostaną dołączone do wspólnego wystąpienia gmin do WIOŚ (źródło: www.zielonka.pl).

 

 

źródło foto: www.pixabay.com

Czytaj więcej...

30 tyś. zadośćuczynienia za hałas z ulicy - casus a'la Zielonka

W ostatnim czasie wiele niepokoju w Zielonce wzbudziła sprawa hałasu przy trasie S8. Ledwo otwarta trasa, która miała być "antykorkowym" wybawieniem dla mieszkańców okolicznych gmin, stała się wielkim utrapieniem dla osób zamieszkujących w pobliżu tej trasy, z powodu hałasu który generuje ruch na tej drodze.

 

Obecnie podejmowane są znacząco spóźnione działania mające ograniczyć szkodliwość dojmującego hałasu, ale jaki będzie ich efekt trudno powiedzieć. Trudno przewidzieć kiedy nastąpi pozytywny efekt tych starań, bo jak wiadomo takie procedury muszą trwać. A to najpierw jedne, drugie, trzecie badania, potem analiza wyników, potem jakieś plany naprawy, przetargi, odwołania przetargów, umowa z wykonawcą, realizacja, opóźnienia itd. Może za rok może za dwa, może za trzy, a może się zmienią osoby na stanowiskach i procedury wystartują od nowa ......

 

Natomiast hałas oddziałuje każdego dnia. Zaburza sen, codzienny wypoczynek, powoduje rozdrażnienia, problemy z koncentracją itd.

 

 

źródło foto: www.pixabay.com

 

 

Czytaj więcej...

Odwołanie od uchwały rady wydziału w sprawie odmowy nadania habilitacji

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki[1] stopień doktora habilitowanego nadawany jest w drodze postępowania habilitacyjnego wszczętego na wniosek osoby ubiegającej się o nadanie stopnia. Stopień doktora habilitowanego nadaje: 1) w szkole wyższej - rada wydziału lub rada innej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej, 2) w innej jednostce organizacyjnej - rada naukowa(art. 18 pkt 1-2 u.s.n.t.n.). Po przedstawieniu recenzji i zapoznaniu się z autoreferatem członkowie komisji habilitacyjnej w głosowaniu jawnym podejmują uchwałę zawierającą opinię w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia doktora habilitowanego(art. 18 ust. 8 u.s.n.t.n.). Komisja habilitacyjna w terminie 21 dni od dnia otrzymania recenzji przedkłada radzie jednostki organizacyjnej uchwałę zawierającą opinię w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia doktora habilitowanego, wraz z uzasadnieniem i pełną dokumentacją postępowania habilitacyjnego, w tym recenzjami osiągnięć naukowych.