Klauzula porządku publicznego

 

 

D.P. Kała, Klauzula porządku publicznego, Lublin 2018

 

Zakup w księgarni internetowej tutaj

 

Film na Youtube

 

Książka stanowi monografię poświęconą klauzuli porządku publicznego. Ta instytucja prawna stanowi jedną z najbardziej trwałych klauzul generalnych w systemie prawa. Obecna jest w prawie międzynarodowym, europejskim oraz w szczególności w prawie prywatnym międzynarodowym oraz kodeksie postępowania cywilnego. Ma doniosłe znaczenie, gdyż chroni polski system prawa przed skutkami zastosowania prawa obcego lub uznania i wykonania zagranicznych orzeczeń, które są obce dla aksjologii polskiego systemu prawa. W nauce prawa podkreśla się dużą trudność w praktycznym stosowaniu tej instytucji. Niniejsza monografia stanowi odpowiedź na te problemy. Publikacja uwzględnia aktualny stan prawny, orzecznictwo sądów oraz poglądy nauki prawa.

 

 

Rozprawa porusza szereg niezmiernie istotnych i złożonych zagadnień - ważnych 2 punktu widzenia teorii jak i praktyki. Interesującym i cennym zabiegiem autorskim jest sformułowanie sytuacjonistycznej i normatywnej koncepcji klauzuli. Na zdecydowaną pochwałę zasługują części pracy dotyczące charakteru prawnego klauzuli, ale także wykładni i konkretyzacji klauzuli porządku publicznego. W pracy posłużono się szerokim spektrum metod badawczych. Zaprezentowany w rozprawie przegląd poglądów i stanowisk doktryny świadczy o dużej wiedzy autora. Rozprawa powstała przy wykorzystaniu bogatego warsztatu naukowego, wykorzystano liczne źródła, w tym opracowania doktrynalne. Rozprawa jest oryginalnym rozwiązaniem problemu naukowego.

 

                                                                                                                                       Dr hab. Katarzyna Bagan-Kurluta, prof. UwB

 

 

Wybór tematu rozprawy jest ze wszech miar trafny. Rzeczywistego znaczenia klauzuli porządku publicznego w praktyce wymiaru sprawiedliwości nie sposób przecenić. Dobrze się więc stało, że autor podjął się zadania monograficznego przedstawienia zagadnień związanych z klauzulą porządku publicznego ze współczesnej perspektywy. Autor systematycznie nakreślił w pracy wiele zagadnień praktycznych i teoretycznych. Rozprawa stanowi niewątpliwie samodzielne rozwiązanie zagadnienia naukowego, a jej wartość naukowa nie budzi wątpliwości. Autor wykazał się znajomością zagadnień praktycznych i teoretycznych, których dotyczy tematyka rozprawy, jak też umiejętnością korzystania i dorobku literatury i judykatury.

 

                                                                                                                                        Prof. dr hab. Andrzej Jakubecki (UMCS)