Dopuszczalność pozwu zbiorowego za hałas z trasy S8 (Zielonka-Marki i okolice)

Sprawa hałasu generowanego przez trasę S8 wciąż pozostaje w toku. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przedstawił wyniki pierwszych badań natężenia hałasu przy Trasie S8  przeprowadzonych w Zielonce i Radzyminie w marcu br. Wyniki zaprezentowano w środę 4 kwietnia 2018 r. w siedzibie WIOŚ w Warszawie na spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  Badania w Radzyminie nie wykazały przekroczenia norm. Natomiast w Zielonce jedno z dwóch badań w nocy wykazało przekroczenie norm o 1,7 db.  Zgodnie z ustaleniami z WIOŚ, Miasto Zielonka zleci w najbliższym czasie dodatkowe badania hałasu, które zostaną dołączone do wspólnego wystąpienia gmin do WIOŚ (źródło: www.zielonka.pl).

 

 

źródło foto: www.pixabay.com

Dodatkowe problemy

Tymczasem portal TUBA MAREK informuje, że: „Po wykorzystaniu wszelkich dostępnych narzędzi mobilizujących wykonawcę, GDDKIA podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy z konsorcjum realizującym drogę ekspresową S8 pomiędzy węzłami Marki i Kobyłka. Jednocześnie GDDKiA rozpoczęła przygotowania do przeprowadzenia inwentaryzacji w terenie oraz opracowania dokumentów do przetargu na ukończenie niezrealizowanych prac. Przetarg będzie ogłoszony w ciągu najbliższych miesięcy". W związku z tym hałas dalej narusza spokój i zdrowie okolicznych mieszkańców.

 

Ochrona dobra osobistego w postaci zdrowia przed hałasem

Sytuacje oddziaływania hałasu na zdrowie człowieka są na tyle szkodliwe i dojmujące, że stają się w ostatnich czasach przedmiotem sporów sądowych. Jeden z takich sporów, bardzo podobny do przypadku Zielonki rozstrzygał Sąd Apelacyjny w Katowicach pod koniec 2013 r. Sąd przyznał osobie cierpiącej z powodu hałasu 30.000 zł zadośćuczynienia, ponieważ uznał, że powódka podupadła na zdrowiu z powodu nieustannego hałasu wykluczającego normalne funkcjonowanie w domu, w tym wymagany odpoczynek, także w nocy. Doszło do naruszenia dóbr osobistych powódki, których ochrony w tym postępowaniu się domagała. Chodzi tu przede wszystkim o zdrowie powódki, rozumiane w tym kontekście jako prawo do wypoczynku i niezakłóconej możliwości korzystania ze swojej nieruchomości.

 

Dopuszczalność pozwu zbiorowego

Liczba osób z okolicznych gmin (Zielonka, Marki, Nadma, Radzymin itd.) jest na tyle duża, że powstaje pytanie o możliwość ochrony praw osób poszkodowanych w trybie pozwu zbiorowego. Kwestie dochodzenia roszczeń w trybie pozwu zbiorowego reguluje m.in. ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (tekst jednolity – Dz. U. z 2018 r., poz. 573).

Ustawa normuje sądowe postępowanie cywilne w sprawach, w których są dochodzone roszczenia jednego rodzaju, co najmniej 10 osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej (postępowanie grupowe). Ustawa powyższa zakreśla rodzaj spraw, które mogą być dochodzone w trybie pozwu zbiorowego, ponieważ nie wszystkie sprawy mogą być prowadzone w tym trybie.

Podstawą dochodzenia ochrony prawnej przez poszkodowanych przez hałas z  trasy S8 mogą być przepisy dotyczące ochrony dóbr osobistych, na co wskazuje np. wyżej wskazane orzeczenie sądu w Katowicach.

Zgodnie z powyższą ustawą w postępowaniu grupowym jest wyłączone dochodzenie roszczeń o ochronę dóbr osobistych, z wyjątkiem roszczeń wynikających z uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, w tym roszczeń przysługujących najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, zmarłego wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia.

Jeżeli hałas z trasy S8 doprowadza do rozstroju zdrowia, co raczej jest niewątpliwe, należałoby uznać, że osoby poszkodowane mogłyby dochodzić swoich praw w trybie postępowania grupowego (pozwu zbiorowego).

Sąd rozstrzyga na posiedzeniu niejawnym o dopuszczalności postępowania grupowego i odrzuca pozew, jeżeli sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym. W przeciwnym razie sąd wydaje postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Na postanowienie sądu w przedmiocie rozpoznania sprawy w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie. Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, dopuszczalność prowadzenia postępowania grupowego nie podlega ponownemu badaniu w dalszym toku postępowania. Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego.

W przypadku nie możności skierowania pozwu zbiorowego zawsze istnieje możliwość indywidualnego dochodzenia swoich praw w sądzie.

 

Dr Dariusz P. Kała

 

Obecnie kumuluje się grupa osób niezadowolonych z obecnych rezultatów rozwiązania problemu hałasu. Zgłaszają się do mnie kolejne osoby z Marek i Zielonki.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany pozwem zbiorowym lub inną formą pomocy prawnej w sprawie hałasu z trasy S8 

 

- nie zwlekaj – zadzwoń 695-424-678 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.